Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

 

 

 

 

 

Image_005.jpg
Użytkowników:
2243
Artykułów:
55
Odsłon artykułów:
51886

Strona główna

Sprawozdanie spacer 2

 

SPRAWOZDANIE 
dotyczy : Spacerku z 17 sierpnia 2014r. „Od fortyfikacji do Wisły - Rządz”

trasa: Kępa Strzemięcińska - Rządz - budowle hydrotechniczne jeziora Rządz cz 1 - wał przeciwpowodziowy - budowle hydrotechniczne jeziora Rządz cz 2 - schron piechoty IR Rządz

Zbiórka: ul.Śniadeckich przy sklepie Stokrotka


1. Impreza odbyła się w dniu 17 sierpnia 2014r.
2. Nazwa imprezy: „Od fortyfikacji do Wisły - Rządz”

trasa: Kępa Strzemięcińska - Rządz - budowle hydrotechniczne jeziora Rządz cz 1 - wał przeciwpowodziowy - budowle hydrotechniczne jeziora Rządz cz 2 - schron piechoty IR Rządz

Zbiórka: ul.Śniadeckich przy sklepie Stokrotka

3. Impreza rozpoczęła się w Grudziądzu godz. 10:00. Spacer rozpoczęliśmy przy sklepie Stokrotka przy ul. Śniadeckich. Na wstępie przedstawiłam historię – wsi, folwarku, Osiedla Strzemięcin, historię restauracji na Strzemięcinie. Kolejnym obiektem, do którego powędrowałam były ruiny Fortu Strzemięcin. Opisując jego budowę oraz znaczenie militarne, przedstawiając obronę Fortu przez Niemców w 1945r. Kolejna część wędrówki powiodła nas na Osiedle Rządz – uczestnicy poznali historię Osiedla, wspomniałam o wykopaliskach z XIX wieku. Udaliśmy się w kierunku przepompowni nad Wisłą, gdzie udało mi się uczestników spacerku wprowadzić do środka. Pracownik przedstawił funkcje oraz historię tego obiektu. Zapoznałam z historią powstawania wałów na Wiśle, starego XIX – sto wiecznego czerpaka, zastawki. Spacerując w kierunku Starego Folwarku przedstawiłam jego historię oraz historię właścicieli. A następnie skierowałam się z uczestnikami w stronę schronów z 1914r. Przedstawiłam budowę i znaczenie oraz funkcję IR-ów, schronów IR, których to w koło Grudziądza było ok 50.

 

4. Imprezę zakończono w Grudziądzu w godzinach  14:10
5. Przewidywano ok. 20 osób uczestników imprezy.
6. W imprezie wzięło udział 40 uczestników. Był to wyjątkowo ciekawy i owocny w dyskusję spacerek, w którym wzięło udział kilka osób znających się na działaniach wojennych.
8. Organizatorem było Koło Przewodników i Pilotów im. Józefa Błachnio przy oddziale PTTK w Grudziądzu i UM Grudziądz.
9. Uważam, że takie spacerki są ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Grudziądza i nie tylko, przybywa sporo osób spoza miasta. 

Przewodnik PTTK Maria Majka